Diş Taşı Temizleme Yapan Klinikler

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Diş Taşı Temizleme Yapan Klinikler

Diş Taşı Temizleme Yapan Klinikler Hakkında bilgi almak için bizleri takip edin.

Ağız Sağlığında Diş Taşı

Dişlerin yüzeyinde ve diş eti çizgisinin altında birikerek dişleri ve diş etlerini etkileyen sert minerallerin birikmesidir. Diş taşı oluşumu diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi düzenli ağız hijyeni uygulamaları ile engellenemez. Diş taşı, kötü ağız kokusu, diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle, diş taşı temizliği diş sağlığı için son derece önemlidir.

Diş taşı oluşumu birçok nedene bağlıdır. Bunlar arasında yetersiz ağız hijyeni, sigara kullanımı, yanlış diş fırçalama tekniği, diş eti hastalıkları ve düzensiz diş muayeneleri yer almaktadır. Diş taşı oluşumunu önlemek için, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Ayrıca, sigara içmeyin ve mutlaka diş fırçalama tekniğinizi öğrenmelisiniz.

Diş Taşı Temizleme Yapan Klinikler Hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Ağız Sağlığı İçin Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizleme işlemi, ultrasonik aletler veya el aletleri kullanılarak yapılmaktadır. Ultrasonik aletler, diş yüzeyindeki diş taşlarının titreşimli bir uçla parçalanmasını sağlar. El aletleri ise, diş taşının kazınarak çıkarılmasını sağlar.

Diş hekiminiz dişlerinizin yüzeyindeki pürüzlülükleri ve diş minesindeki aşınmaları kontrol eder. Ayrıca işlem sırasında, diş hekiminiz dişlerinizin düzgün fırçalanmasını ve diş ipi kullanımının önemini size hatırlatmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle diş taşı temizliği sonrasında en az 2 saat boyunca herhangi bir şey yememeli ya da içmemelidir.
  • İşlem sonrası özellikle ilk 24 saat sıcak ya da soğuk içecek ya da yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Diş taşı temizliği sonrasında diş etleri üzerinde sızıntı gibi durumlar oluşması ve bunun yanında 2 – 3 gün kadar sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelmesi normal bir durumdur.
  • Dişlerde oluşan şişlikleri gidermek adına buz torbası ile diş etlerine uygulama yapılmaktadır.
  • Eğer işlem sonrası ağrı hissedilirse ağrı kesici kullanımı herhangi bir sorun teşkil etmez.
  • Diş taşı temizliği ardından daha hızlı ve etkin bir iyileşme süreci için ılık su içerisine biraz tuz ekleyerek gargara yapılmaktadır.

Diş Taşı Temizleme Yapan Klinikler Hakkında bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü