Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı; çeşitli nedenler ile estetik açıdan görüntüsü bozulan diş ve diş etlerinin hastanın yüz şekli ve gereksinimleri göz önünde bulundurularak doğal ve güzel bir görünüme kavuşması işlemidir.

 

Hangi işlemleri içerir?

 

Her hastanın istekleri farklı olacağından yapılan işlemler hastaya özel olarak belirlenmektedir. Bu işlem belirlenirken hastanın yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentisi dikkate alınmaktadır.

Var olan küçük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilmektedir.

Diş temizleme işlemi uygulanır.

Sonrasında hastanın ihtiyacına göre işlem belirlenir.

Bunlar genellikle diş beyazlatma, diş eksikliğini giderme, porselen kaplamalar ve ortodontik tedavilerdir.

 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır ?

 

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek  önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılmaktadır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanmaktadır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulup fikirleri alınmaktadır.

 

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmazsa öncelikle diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir.  Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir.

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Menü