Ortodonti Tedavisi Nedir ?

Normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olması halinde sorunun düzeltilmesi için ağız, diş ve kafa yapısını inceleyerek dişlerdeki çapraşık diş problemlerini düzenleyip kişinin istediği dişlere kavuşmasını sağlayan bir yöntemdir.

Ortodontik Problemler Nasıl ve Neden Oluşur ?

Hastanın alt çenesinin ileride veya geride olması iskeletsel bozuklukların olması ,kişinin çene yapısının uyumsuzluk göstermesi , bu sebeplerden bir kaçıdır.  Nasıl oluştuğuna gelecek olursak bunlara örnek olarak; çocukken biberonu ve emzikleri gereğinden çok daha fazla kullanmak, el tırnaklarını emmek veya parmakları emmek gibi durumlar ortodontik problemlerin ortaya çıkmasında etkili olduğunu düşündüğümüz etkenlerdendir.

Tedavi Yöntemi

Ortodonti tedavisi bir kaç aşamadan oluşur. İlk olarak ortodontistinizin sizi muayene ederek dişlerinizdeki uyumsuzluk sıkışıklık çapraşıklık yamukluk gibi problemleri fark ederek kişinin sorunun büyük olup olmadığı ve tedavi olup olmaması hakkında sizlere bilgi verir. Gerçekleşecek olan muayenede ortodonti uzmanı kişinin ağzını detaylı bir şekilde kontrol eder.

Tedavide Kullanılan Araçlar

  • Şeffaf plaklar
  • Hareketli Ortodontik araçlar
  • Sabit Ortodontik araçlar
  • Vidalı araçlar

Tedavi Süreci ve Sonrası

Ağıza yerleştirilen cisimler   her zaman olmasa da sizi gün içinde rahatsız edebilirler. Fakat doktorunuz bunun için size gerekli tavsiyeleri verecektir. Şeffaf plaklar gerek ağzınızdan kolayca çıkması gerek kullanırken ki rahatlığı ile tedavinizin gidişatında sizi mutlu edecektir.

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Menü