Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar?

Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar?

Dolgu tedavisi, dişlerde kanal kanal tedavisi uygulamasından sonra kalan boşluğun doldurulması işlemidir. Diş çürükleri tedavi edilmediği zaman boğaz ağrılarına veya ateşe sebep olmaktadır. Bu nedenle diş çürüğü olan hastaların acilen diş hekimine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca çürük, apse sorunları yaşayan kişiler tedavilerini geciktirdikleri takdirde diş kaybı  yaşayabilmektedir. Çürüğün dişte yarattığı deforme kanal tedavisi ile temizlenmektedir. Daha sonrasında oluşan boşlukta dolgu uygulaması ile diş eski haline getirilmektedir.  Ayrıca dolgu ve kanal tedavisinde kullanılan malzemeler oldukça farklıdır. Dolgu tedavisinde hastaların diş yapısına ve çürüğün büyüklüğüne göre uygulanan dolgu malzemesi farklıdır. Dolgu çeşitleri hastanın isteğine bağlı olarak ; altın, porselen, kompozit, reçine ve amalgam olmak üzere beşe ayrılmaktadır.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar?

Ağız ve diş sağlığı kişilerin genel sağlığını etkileyen  önemli bir faktördür. Yapılana araştırmalara göre ağız ve diş bakımını ihmal eden kişilerin daha mutsuz ve psikolojik yönden daha olumsuz oldukları ayrıca özgüven düşüklüğü yaşadıkları ispatlanmıştır.  Ağız ve diş sağlığı için günlük rutinler mutlaka tekrarlanmalı dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve diş hekimine altı ayda bir kontrole gidilmelidir.  Ancak tüm bu bakımlar yapılsa da bazen diş hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Diş hastalıkları genetik veya çevresel faktörler ile ortaya çıkabilmektedir. Diş  hastalıklarının  bir çok farklı çeşidi olduğu gibi bir çok ta farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Nasıl her birimiz birimizden faklı isek tedavi de kullanılacak yöntemler de birbirinden farklıdır.

Ağız ve diş sağlığı için; kişisel olarak mutlaka günde iki kez dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Ağız sağlığının en önemli faktörlerinden biri diş fırçalamaktır. Altı ayda bir profesyonel hekim kontrolü yapılması da başlıca faktörlerden bir tanesidir.

Gelişen teknolojiyi yakından takip eden merkezimizde Hastalarımızın memnuniyeti öncelikli olarak amacımızdır.

Dent41 alanının en uzman diş hekimleri ile birlikte daha sağlıklı ve daha güzel gülüşleriniz için her zaman yanınızdadır.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar? hakkında detaylı bilgi için.

Bizi sosyal medyadan takip edin:)

Menü