Konservatif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Konservatif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

Konservatif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

Diş hekimliğinde konservatif tedavi, hekimin diş çürüklerini engellemesi ile başlamaktadır. Oluşan çürüğü fazla ilerlemeden de tedavi altına almak veya çürüğü temizlemek kaybolan diş dokusunun onarımını sağlamaktadır.

Diş hekimliğinde konservatif tedavi, diş hekiminin çürük oluşmasını engelleme çabalarından başlar. Oluşan çürüğü fazla ilerlemeden tedavi etmeye veya çürüğü temizleyerek kaybolan diş dokusunu onarmaya kadar uzanır. Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikâyetinin ve genel sağlık durumunun hikâyesi), çekilen röntgenler sonucunda konulan tanı, hekimi konservatif veya endodontik tedavi konusunda bir seçim yapmaya götürür. En basit konservatif tedavi, çürüğün oluşumunu engelleyecek önerilerdir. En bilineni ve yaygını ise çürük oluşan bir dişin, dolgu malzemeleri yardımıyla onarılmasıdır. Diş çürüğü günümüzde birden fazla sebebe bağlı olarak diş dokularında oluşan bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Diş çürüklerinin temizlenmesi ile oluşan boşluğa yapay olan dolgu malzemeleri konulur.

Konservatif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

Diş de bulunan bakteri plağı

Dişlerin günde 2-3 kez fırçalanmaması problemi, özellikle gece yatmadan önce fırçalanması çok önemlidir. Gece ağızda kalan yemek artıkları asidik bir yapı oluşturup çürük oluşumuna sebebiyet verir.

Diş sıralanışı olması gerekenden daha sık ve çapraşık ise o aralara diş ipleri giremez ve bu alanların temizlenmemesi nedeniyle de diş çürüğü meydana gelir

Tükrük dişleri yıkayan ve kimyasal olarak da  dişlerin çürümesine sebebiyet veren  bir ağız sıvısıdır. Bazı hastalıklarda (şeker hastalığı ) gibi gece ağız solunumu olan kişilerde tükürük salgısı azalır. Ve çürük oluşumu artar.

Konservatif tedavi, diş hekiminin çürük olmasını engelleme çabalarından başlamakta olup, oluşan çürüğün ise fazla büyümeden tedavi edilmesine denir. Hastanın ilk şikayetlerinde röntgenler sonucunda bulunan rahatsızlığı tedavi konusunda seçim yapmaya götürmektedir.

Yaprak porselen olarak da tanımlanan porselen lamina kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldırır. Dişteki kırılma veya deforme olma durumlarına göre dişlerin ön yüzeyine hafif aşındırma işlemi yapılır. Sonra ince bir tabaka porselenin dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile olur.

Konservatif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyadan bizi takip edebilirsiniz.

Menü